Kiedy Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy? Kredytobiorcy nie będą zadowoleni

Posted By : Qindeel/ 19 0

czy inflacja spadnie w 2023

(miesiąc wcześniej ceny spadły o 0,9 proc.). Mimo to większość ekonomistów jest przekonana, że inflacja wPolsce i tak spadnie, idąc w ślad za globalnymi trendami. WNiemczech, Francji i Hiszpanii inflacja CPI zdaje się być w odwrocie i jużspadła poniżej 2%. W Stanach Zjednoczonych co prawda wskaźnikiinflacyjne wciąż przekraczają 2-procentowy cel Fedu, ale wostatnich miesiącach znów maleje. W ten sposób rząd właściwie sam dostarczył Radzie PolitykiPieniężnej silnego argumentu, aby stóp procentowych w najbliższych latach wogóle nie obniżać.

Prognozymówiły o obniżkach rzędu punktów bazowych. Założenia te szybkookazały się błędne, ponieważ już wlutym prezes NBP Adam Glapiński wprost ogłosił, że stóp procentowych niezamierza obniżać przynajmniej do końca roku. Niedługo minie rok od ostatniej obniżki stóp procentowych wPolsce.

Dla przypomnienia – w sierpniu inflacja wyniosła 4,3%. Niepewny jest wkład cen paliw do inflacji – te wprawdzie spadły we wrześniu względem sierpnia, ale rok temu dynamika miesięczna też była ujemna. Luziński oczekuje, że paliwa dołożą więc nieco do wrześniowego odczytu inflacji, ale już Kujawski widzi w nich czynnik ograniczający roczną dynamikę cen. Do listy czynników, które mogły podbić inflację, Luziński dodaje także ceny Dziś postęp w Indiach Wiadomości zrobił żywności.

czy inflacja spadnie w 2023

Obserwować będziemy jeszcze wzrost do ponad 6% i dopiero od tego poziomu ma zacząć się hamowanie inflacji. RPP na marcowym posiedzeniu nie zmieniła wysokości stóp procentowych. Tym samym główna stopa NBP, referencyjna, pozostała na poziomie 6,75 proc., stopa lombardowa – 7,25 proc., a stopa depozytowa – 6,25 proc. Stopa redyskontowa weksli utrzymała poziom 6,8 proc.

Ceny w Polsce spadają od 6 miesięcy?

  1. Nie dysponujemy zatempełnymi danymi w rozbiciu na poszczególne kategorie i wyszczególnione konkretnedobra.
  2. Zakłada onwzrost transferów socjalnych oraz wyższe nakłady inwestycyjne, a to są czynnikiproinflacyjne.
  3. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym, przedłożony przez Ministra Finansów.
  4. (cel punktowy to 2,5 proc. z tolerowanymi odchyleniami +/- 1 pkt proc.).
  5. – Chiny uważnie się temu przyglądają.

Obecnie większość znich skłania się ku temu, że pierwsze cięcia pojawią się w drugim bądź trzecimkwartale 2025 roku. Choć inflacja znów rośnie, to na rynku finansowym nasilająsię spekulacje na temat terminu obniżki stóp procentowych w Narodowym BankuPolskim. Jest jednak w zasadzie przesądzone, że decyzja ta nie zapadnie na październikowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Eksperci prognozują, że inflacja bazowa obniży się dopiero w 2024 r.

Chiny liczą na utrzymanie dobrej dynamiki PKB w 2019 roku

Mamy bowiem silną presję Dollar Better Positioned for Stimulus with Euro: EUR/USD (EUR=X) inflacyjną, nadal mocny rynek pracyi przyspieszającywzrost PKB napędzany wydatkami konsumpcyjnymi i rządowymi. A to bardzoproinflacyjna struktura wzrostu gospodarczego. W rezultacie zarównoMinisterstwo Finansów, jak i Narodowy Bank Polski prognozują, że przyszłorocznaśrednioroczna inflacja sięgnie 5%. A to dwa razy więcej od celu inflacyjnego itrudno tu oczekiwać poluzowania polityki monetarnej. O ile jeszcze wiosną Rada mogła być zadowolona z wykonanejroboty, to później sytuacja się skomplikowała. Wmarcu 2024 roku inflacja CPI spadła do 1,9% i po raz pierwszy od trzech latznalazła się w poniżej 2,5-procentowego celu inflacyjnego NBP.

Inflacja w największej gospodarce Europy najniższa od lat. Idą kolejne obniżki stóp

Ta rozbieżnośćwynika przede wszystkim z efektu niskiej bazy sprzed roku. Z ostatniej projekcji NBP opublikowanej w lipcu wynika, że Pepsico: Król przekąsek i napojów bezalkoholowych zejścia inflacji w okolice 2,5% spodziewać możemy się najwcześniej w drugiej połowie 2026 r. Najbardziej prawdopodobna prognoza na ten ostatni kwartał 2024 r.

Tu wciąż kłania się kwietniowapodwyżka VAT-u na żywność, które sieci handlowe z opóźnieniem przełożyły naceny detaliczne. Wpis ten wywołał sporo kontrowersji. Świadczyć mogą o tym choćby zasięgi samego tweeta, które wynoszą ponad 1,4 mln. Do informacji odnieśli się liczni politycy. Panie Glapiński, jak pan przytyje w sierpniu 10,1 kg, a we wrześniu 8,2 kg, to nie znaczy, że pan chudnie.

czy inflacja spadnie w 2023

Niemcy przynajmniej w tym zakresie mają powód do gospodarczego zadowolenia. Dotarli do celu

Od stycznia do kwietnia ceny w kraju rosły bardzo dynamicznie. W styczniu wzrost wyniósł 2,5% w skali miesiąca. W lutym życie zdrożało o 1,2%, a w marcu wzrost cen wyniósł 1,1%. Kwietniowa inflacja w ujęciu miesięcznym wyniosła 0,7%, co oznacza, że przez pierwsze cztery miesiące skumulowana inflacja w Polsce wyniosła ok. 5,6%.

Niezależnie od diety — skomentował wpis oficjalny profil Konfederacji. Już od 1 stycznia 2025 roku przedsiębiorcy składający wniosek o wpis do CEIDG będą musieli korzystać z e-Doręczeń. Obowiązek ten ma dotyczyć komunikacji między firmami a administracją państwową. Jest to kolejny krok w kierunku cyfryzacji polskich usług publicznych. W komunikacie poinformowano, że Rada zapoznała się z wynikami marcowej projekcji inflacji i PKB z modelu NECMOD. Koronnym argumentem przemawiającym przeciwko poluzowaniupolityki monetarnej w Polsce jest potężna presja inflacyjna w sektorzeusługowym.

Wyraźnie obniżyła się także inflacja bazowa, co częściowo było związane z jednorazowym spadkiem cen części usług. Podsumujmy więc całość w jednym akapicie. Inflacja w ujęciu rocznym spada w Polsce od lutego, co oznacza, że łączny wzrost zanotowany w ciągu 12 miesięcy jest coraz mniejszy. Od kwietnia spada poziom cen w kraju. Oznacza to, że życie we wrześniu jest minimalnie tańsze niż kilka miesięcy wcześniej. Wynika to jednak z faktu, że w tej części roku dobra przeważnie tanieją.

Inflacja w ujęciu rocznym oraz miesięcznym wyniosła więc 20%. W lutym z kolei cena spadła do 110. W ujęciu rocznym inflacja spadła więc do 10%, a w ujęciu miesięcznym ceny spadły o 8,3%. Najpierw przyjrzyjmy się temu, co widnieje na wykresie przedstawianym przez NBP.